Haber

Suudi Arabistan Kıdemli Alimler Konseyi, Taliban’ın kız öğrenciler hakkındaki kararına tepki gösterdi

Suudi Arabistan Alimler Yüksek Kurulu, Taliban’ın kız öğrencilerin eğitimini askıya alma kararının İslam hukukuna aykırı olduğunu belirterek, kararın geri alınması çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan haber ajansı SPA’da yer alan habere göre Suudi Arabistan Kıdemli Alimler Kurulu, Taliban’ın kız öğrencilerin eğitimine ara verme kararına ilişkin tepki açıklaması yaptı.

Açıklamada, İslam’ın kadınlara tanıdığı hakların başında eğitim hakkının geldiğine dikkat çekilirken, Taliban’ın kız öğrenciler hakkında aldığı kararın İslam hukukuna aykırı olduğu belirtildi.

İlim öğrenmeye teşvik eden ayet ve hadislerin erkekler kadar kadınlar için de olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Taliban’ı kelam konusundaki kararından dönmeye davet etti.

Afganistan’daki geçici Taliban hükümetinin Yüksek Öğrenim Bakan Yardımcısı Nida Mohammad Nedim, 22 Aralık’ta Afganistan Devlet Televizyonunda katıldığı bir programda, üniversitelerde kız öğrencilerin eğitime ara verilmesini, tesettür gibi konularda gördükleri sorunlara bağladı. , karma eğitim, seyahat ve konaklama.

Nedim, Taliban yönetiminin yüksek öğretim alanında getirdiği kuralların gereği gibi uygulanmadığını savunarak, “Üniversitelerde kız çocukları başörtüsü kuralına uymuyor, yasağa rağmen bazı üniversitelerde karma eğitim devam ediyor, kız çocukları kız çocukları oluyor. öğrenciler üniversite eğitimi için farklı illere gidiyor, aileleri veya herhangi bir ‘özel’ aile”. Orada yaşamasının ve buradaki yurtlarda kalmasının kendisine uygun olmadığını, üniversitelerde bazı bölümlerde kız öğrencilerin eğitim görmemesi gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu