Haber

Yemen Hükümeti ve Husiler 3 Günlük Esir Değişimine Başladı

Yemen’deki savaşan taraflar, Cuma günü 880’den fazla mahkumun dahil olduğu üç günlük bir mahkum takasına başladı. Uygulama, savaştan zarar görmüş bir ülkede barışa doğru atılmış değerli bir adım olarak görülüyor.

Cuma günü yaklaşık 320 mahkumun serbest bırakıldığını kaydeden uluslararası kabul görmüş Yemen hükümetinin müzakere komitesi lideri Yahya Kazman, Yemen hükümetine bağlı 70 mahkumun iki uçakla Sana’dan Aden’e, 250 Husi mahkumun Aden’den Sana’ya götürüldüğünü söyledi. A.

Serbest bırakılanlar arasında eski Yemen Devlet Başkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin kardeşi Nasır Mansur Hadi ve ülkenin eski savunma bakanı Mahmud el-Subaihi gibi üst düzey isimler de var.

Uçaklar Aden Havalimanı’na indiğinde serbest kalan mahkumların aileleri sevinç gözyaşları dökerek sevdiklerini çiçeklerle karşıladı.

SES 1 (Arapça): ABU HASHIM AL-KAHLANI, Yemenli mahkûm serbest bırakıldı:

“Bugün nasıl hissettiğimi tarif edemem. Sonunda ailelerimize, kardeşlerimize ve arkadaşlarımıza kavuşabileceğiz. Bugün tahliye edilen tüm mahkumlara yeni bir hayat sunuldu. Havaalanında sıcak karşılamanız için teşekkür ederiz. .”

ICRC, kalan mahkumları Yemen ve Suudi Arabistan’daki şehirler arasında taşımak için Cumartesi ve Pazar günleri daha fazla uçuş başlatılacağını söyledi.

Esir değişimi, savaşan taraflar arasında güven inşa etmek ve gelecekteki barış görüşmelerinin temelini atmak için çok önemli bir güven artırıcı hareket olarak görülüyor. Bu adım, Yemen’i sekiz yıldan fazla bir süredir felç eden ve vatandaşlarına büyük acılar çektiren yıkıcı çatışmaya barışçıl bir çözüm için umut veriyor.

SES 2 (Arapça): MOHAMMAD AL-FAQİH, Yemen Kızılayı Ulusal Programlar Koordinatörü:

“Çeşitli alanlarda yardım sağlamak, hayat kurtarmak, aileleri yeniden birleştirmek ve esir değişimi sağlamak için Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) ile yakın bir şekilde çalışıyoruz. Bugün bu önemli olayı tüm Yemenli ailelere ve vatandaşlara kutluyoruz. Barışın devam etmesini umuyoruz. ve Yemen’de hayat “içindeki herkes için normale dönüyor.”

Yemen’de İran destekli Husi milislerin ülkenin kuzeyindeki bazı şehirleri kontrol altına alması ve Suudi Arabistan merkezli Yemen hükümetini başkent Sana’dan sürmesiyle başlayan uzun soluklu savaş halen devam ediyor. Devam eden çatışma, şaşırtıcı derecede yüksek bir ölü sayısına neden oldu ve Yemen’i bir insani krizin eşiğine getirdi.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Aden’den bildiriyor. (XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu