Haber

Libya’daki Daniel Fırtınası Sonrası Yardım Çağrısı

Libya’ya giden Kuveyt Kızılayı ekibi, Daniel Fırtınası’nın vurduğu Derna kentinde durumun “tarif edilemeyecek kadar kötü” olduğunu belirterek, Libyalılara yardım çağrısında bulundu.

Derne, vadideki coğrafi yapısı ve yağmur sularını tutan 2 barajın çökmesi nedeniyle Daniel fırtınasından en çok etkilenen şehirlerin başında geliyor.

Derna’ya giden Kuveyt Kızılayı grubunun lideri Musaid el-Anzi, Kuveyt haber ajansı KUNA’ya yaptığı açıklamada, “Kuveyt Kızılayı ekibi şehirdeki yıkımın boyutunu gördü. Durum trajik ve anlatılamaz derecededir. kötü.” İfadesini kullandı.

Anzi, Libyalılara gerekli yardımın sağlanması için birlikte çalışmamız gerektiğini belirtti.

Sel felaketinde hayatını kaybedenlerin cenazelerinin enkaz altından çıkarılmasının zorluğuna ve bunun için gerekli modern cihazların bulunmadığına dikkat çeken Anzi, Kuveyt Kızılayı’nın Libya Kızılayı ile uyum içinde çalışarak sel felaketine teslim edeceğini ifade etti. Sel felaketinden etkilenenlere yardım.

KUNA’nın haberinde, dün 40 ton, bugün ise 41 ton acil yardım ve tıbbi malzeme taşıyan 2 Kuveyt uçağının Bingazi’deki Benina Uluslararası Havalimanı’na indiği bilgisi yer aldı.

Orta Akdeniz’de etkili olan ve 10 Eylül’de Libya’nın doğusunu vuran “Daniel” fırtınası, Bingazi, Beyda, Marj, Suse ve Derna kentlerinde su baskınlarına neden oldu.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti, sel felaketinde 6 bin kişinin öldüğünü, binlerce kişinin de kayıp olduğunu duyurdu.

Akdeniz kıyısında yer alan, kuzeyde Akdeniz, güneyde Yeşil Dağ zirveleri ile çevrili, ortasından vadi geçen Derne, sel sularının etkisiyle büyük bir felakete uğradı.

Derne’yi ikiye ayıran vadi, “Daniel” fırtınasının neden olduğu yağmur sularıyla dolmuş, su seviyesi eşi benzeri görülmemiş bir şekilde yükselerek, vadide su tutan en değerli iki barajın çökmesine neden olmuştur.

habercarsibasi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu