Haber

Arap Birliği, BM Genel Kurulu’nun Gazze kararını memnuniyetle karşıladı

Arap Birliği, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun aldığı “Gazze’de kalıcı insani ateşkes çağrısı” kararını memnuniyetle karşıladı ve bunun “uluslararası toplumun gerçek iradesini yansıttığı” değerlendirmesinde bulundu.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Abu Gheit yaptığı yazılı açıklamada, 120 ülkenin karara evet oyu vermesinin, dünya kamuoyunun Gazze’de yaşananlara karşı olduğunu gösterdiğini belirtti.

Benzer bir kararın BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) alınmasının veto yetkisiyle engellendiğine değinen Abu Gayt, uluslararası toplumun bu yetkiden bağımsız olarak BM Genel Kurulu’nda gerçek iradesini ortaya koyduğunu ifade etti.

Abu Ghait, İsrail’in Gazze’ye yönelik şiddetli saldırılarını durdurması ve insani yardım koridorlarını açması için söz konusu kararın diplomatik kampanyaya dönüştürülmesi gerektiğini vurguladı.

Ürdün’ün öne sürdüğü ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 50’ye yakın ülkenin ortak sunduğu karar tasarısı, dün 193 üyeli BM Genel Kurulu’nun Özel Acil Filistin oturumunda oylandı.

Karar, 45 “çekimser” ve 14 “hayır” oyuna karşılık 120 oyla kabul edildi.

Kararda, “Acil, kalıcı ve sürekli insani ateşkes çağrısı yapılarak, düşmanlıkların durdurulması talep edildi.”

Kararda, Gazze’ye insani erişim ve malzeme sevkiyatının kolaylaştırılması için gerekli adımların atılması gerektiği belirtilerek, BM kuruluşları ve ortaklarına kesintisiz erişimin sağlanmasının önemi vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu