Haber

ABD, Rusya’nın Ukrayna limanlarına ek deniz mayınları döşediğini iddia etti

YENİ ABD, Rusya’nın Ukrayna limanlarının girişlerine ilave deniz mayınları döşediğini ve Ukrayna’yı suçlayarak Karadeniz’de sivil gemilere saldırabileceğini iddia etti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, günlük çevrimiçi basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Rusya’nın Ukrayna limanlarına saldırdığını ve tarımsal altyapıya zarar verdiğini kaydeden Kirby, Moskova’nın saldırılarını Karadeniz’deki sivil gemilere yönelik saldırıları da içerecek şekilde genişletebileceği konusunda uyardı.

Koordinatör Kirby şunları kaydetti:

“Elimizdeki bilgiler, Rusya’nın Ukrayna limanlarının girişlerine ilave deniz mayınları döşediğini gösteriyor. Dün Rusya’nın Ukrayna’ya ait olduğunu iddia ettikleri bir deniz mayınını tespit edip patlattığına dair bir video yayınladığını gördük. Bunun, Karadeniz’de sivil gemilere yönelik herhangi bir saldırıyı meşrulaştırmak ve ardından Ukrayna’yı ‘sahte bayrak’ operasyonu kapsamında suçlamak için koordineli bir çaba olduğuna inanıyoruz.”

Bu konudaki gelişmeleri yakından takip edeceklerini belirten Kirby, Rusya’yı Tahıl Koridoru Anlaşmasına geri dönme davetini de yineledi.

Misket bombaları Ukrayna’nın elinde

Kirby, ABD’nin sağladığı misket bombalarının Ukrayna’ya ulaştığını ve bölgeye konuşlandırıldığını doğruladı, ancak Ukraynalıların ayrıntılar için bilgi vermesinin doğru olduğunu değerlendirdi.

Kirby, Ukraynalıların misket bombalarını “uygun ve etkin” kullandığını ve bunun Rusya’nın savunma manevralarını etkilediğini söyledi.

Kirby, farklı kanallardan ulaştıkları Kuzey Kore’nin sınırı geçen ABD askerine rastgele yanıt vermediğini de kaydetti.

hinis-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu