Ekonomi

106 yıl yaşadı! Bitişikteki binanın çökmesi sonucu hasar gördü

Malatya’da 106 yıl önce ahşap ve kerpiç olarak yapılan ve yıllar içinde 4 deprem atlatan konak, Kahramanmaraş merkezli depremlerde yanındaki binanın çökmesi sonucu hasar gördü.

Pazarcık ve Elbistan merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen sarsıntılardan en çok etkilenen illerden biri olan Malatya’da facianın etkileri her geçen gün ortaya çıkıyor.

Kentte 5 bine yakın bina yıkılırken, bazı tarihi eserler de zarar gördü.

Kerpiç ve ahşap olarak inşa edilen 106 yıllık Malatya konağı, 1986 Doğanşehir, 2000 Elazığ, 6 Şubat Pazarcık ve Elbistan depremlerinde hasar görmemiş, yanındaki binada hasar görmüştür. çöktü.

Battalgazi ilçesi Saray Mahallesi’nde bulunan tarihi yalıya müdahale edilmemesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı, “Tescilli kültür varlığıdır, izinsiz müdahale edilemez” yazısını astı.

Tarihi konakta oturan Ahmet Dural, dedesinin 106 yıl önce yaptırdığı konağın Malatya bölgesinde geçmişte kullanılan yapılardan biri olduğunu söyledi.

Daha önceki birçok depremde konağın zarar görmediğini ve 6 Şubat’taki depremlere kadar evi aktif olarak kullandıklarını belirten Dural, şöyle konuştu:

“Depremden sonra eve giremedik. Buradaki apartman çökerken bizim evimize değdi bizimki de oradan hasar gördü. Yandaki binanın çatısı evimizin üzerine çöktü bir kısmı sürtündü. ‘Artık ne yapacağımızı biliyoruz, bekliyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı müdahaleyi önlemek için yazı astı. Diğer molozlara karışmasın diye asıp yıktı’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu