Haber

NATO’dan Türkiye-İsveç-Finlandiya toplantısına ilişkin açıklama

NATO, İsveç ve Finlandiya’nın ittifaka üyelik süreci için oluşturulan “Kalıcı Ortak Mekanizma”nın uzun vadeli değeri konusunda Türkiye ile iki ülke arasında mutabakata varıldığını belirterek, devam ederek Temmuz ayındaki NATO Zirvesi öncesinde tekrar bir araya gelme konusunda mutabık kaldıklarını bildirdi. işbirliği bu formatta.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan Üçlü Mutabakat Muhtırası çerçevesinde kurulan “Daimi Ortak Mekanizma” toplantısı NATO’nun Brüksel’deki karargahında gerçekleştirildi.

NATO’dan yapılan açıklamada, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg başkanlığında gerçekleştirilen toplantının üç ülke yetkililerini üçüncü kez bir araya getirdiği belirtildi.

Stoltenberg, toplantının açılışında yaptığı açıklamada, “Finlandiya ve İsveç, Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını gidermek için benzeri görülmemiş adımlar attı. Şimdi tüm müttefiklerin onay sürecini tamamlama ve Finlandiya ve İsveç’i tam üyeler olarak karşılama zamanı” dedi. Vilnius’ta yapılacak NATO Zirvesi öncesinde ittifak geldi.” terimini kullandı.

Açıklamada, Türk, İsveç ve Finlandiya makamları, Üçlü Mutabakat Zaptı’nın uygulanması için atılan somut adımları ele aldı. olduğu bildirildi.

Açıklamada, tarafların kaydedilen ilerlemeyi memnuniyetle karşıladıkları kaydedildi ve şu ifadelere yer verildi:

“Taraflar, Finlandiya ve İsveç’i NATO üyesi olmaya davet etme kararının tarihi olduğu konusunda anlaştılar. Taraflar, Finlandiya ve İsveç’in bir an önce onaylanmasının herkesin çıkarına olacağı ve üyeliğin ittifakı güçlendireceği konusunda da anlaştılar. Türkiye, Finlandiya ve İsveç, Kalıcı Ortak Mekanizma uzun vadeli değeri üzerinde anlaşmaya vardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu