Dünya

İnsanın varoluş sürecini anlatan sorgulayıcı bir kitap: Antropontoloji veya İnsan Bilgisi

İnsan varlığının her şeyi dünyaya yönelimi ve bilgi temelinde belirlediği yadsınamaz. İnsan varoluşu, ortada olmakla karakterize edilir.

Dış dünya, düşünce ve dil arasındaki ilişkileri inceleyen bir etkinlik olarak ideoloji, kuşkusuz tarihsel öznenin, bu orta zeminde yaşayan insanın eseridir.

İşin bir de diğer yüzü var: Var olanın dünyası. Var olanı ve var dediğimiz şeyi dış dünya boyutuna hapsetmeyip, buna dil ve düşünce çalışmalarını da eklediğimizde daha geniş perspektifli bir ontolojiye olan ihtiyaç daha da artacaktır.

Yeni bir kavram: Antropontoloji

Uzun yıllardır insanın, varoluşun, bilginin, dil ideolojisinin ve ahlakın temel sorunlarıyla uğraşan Betül Çotuksöken, kitabında bu iki ucu bir araya getiren yeni bir kavramla karşımıza çıkıyor:

Antropontoloji.

İnsan ve varlık…

Antropontoloji, insanın nasıl bir varlık olduğunu, telaffuzunu ya da tarihselliğini göz ardı etmeden varlığın bilgisine yönelişinden bahseden bir kavramdır. Bu yönüyle felsefi bir bakış açısı olduğu kadar ideolojinin de temel bir disiplinidir.

Sayfa: 256

Tüm bahislere yeni bir bakış

Betül Çotuksöken bu kitapla insanlığın, bilginin ve dış dünyanın tüm yönleriyle yeni bir perspektiften bakmayı teklif ediyor.

Kitap sayfası için iletişim:

[email protected]

bolvadin-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu