Ekonomi

IIF Başkanı’ndan ‘kriz’ yorumu

IIF Lideri Adams, geçtiğimiz ay bankacılık şubesinde yaşanan türbülansın sistemik bir kriz olmadığını ve krizin aşıldığını söyledi.

ABD’de Silicon Valley Bank’ın (SVB) Mart ayı başında iflası, 2008’deki küresel mali krizden bu yana en büyük banka iflası olurken, çalkantının etkileri Avrupa’da da hissedildi.

Washington’daki IMF toplantılarında CNBC’ye konuşan Adams, Mart ayında yaşanan olayların piyasada türbülansa neden olduğunu ancak ‘kriz’ yaşanmadığını savundu.

Adams, “ABD’de 4 binin üzerinde banka var ve dünya genelinde SWIFT sistemine dahil 10 bin banka ve 35 bin finans kuruluşu var. O yüzden kriz olduğunu düşünmüyorum. Ama uyanık olmak zorundayız. ve sistemi yakından takip edin” dedi.

Yaşananların 2008’deki mali krizden çok farklı olduğuna dikkat çeken Adams, “SVB gibi bankalarda neyin yanlış gittiğini anlamamız gerektiğini düşünüyorum ama daha fazla düzenlemeye gerek olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Adams, asıl endişe kaynağının, özellikle gelişmiş ülkelerde büyümeye yönelik aşağı yönlü riskler olduğunu söyledi. Adams, jeopolitik riskler ve Fed beklentilerine dikkat çekerek, “Fed muhtemelen yeniden sıkılaşacaktır. Avrupa ve İngiltere’de sıkılaşma sürecinde. Bu nedenle riskler aşağı yönlü.”

IMF de benzer endişelerle dün küresel büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti. IMF Baş Ekonomisti Pierre-Olivier Gourinchas, CNBC’ye bankacılık bölümündeki kargaşanın büyüme beklentilerini zayıflattığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu