Haber

Diyarbakır’da annelerin oturma eylemine katılım sürüyor

Diyarbakırlı annelerin dağa kaçırılan çocukları için HDP il binası önünde oturma eylemine iki aile daha katıldı.

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tutan ailelerin 3 Eylül 2019’da başlattığı oturma eylemi 1245 gündür sürüyor.

2018 yılında 20 yaşında aldatılıp dağa götürülen oğlu Ahmet için İstanbul’dan gelen anne Safiye İlhan ve kandırılan biricik oğlu Ubeydullah Muhammet için İstanbul’dan tekrar gelen Güler Laçin 17 yaşında olan ve 12 yıl önce dağa çıkarılan, oturma eylemine de katıldı.

Anne Güler Laçin, biricik oğlunun 17 yaşındayken HDP tarafından dağa götürüldüğünü ve onu geri almak için harekete katıldığını söyledi.

Laçin, “Ben oğlumu onlardan geri istiyorum. Tek evlattı artık gelsin. Lütfen geri dön Muhammed. Sen gelene kadar buradan ayrılmam. Ben örgütten oğlumu istiyorum, gitmem” dedi. oğlum onlara.”

Anne Safiye İlhan da Kürtçe şu açıklamayı yaptı:

“İstanbul’dan oğlum için geldim. Oğlumu istiyorum. Oğlumu kandırıp dağa çıkardılar. Oğlum Ahmet İlhan bir kahvehanede çalışıyordu. Oğlum 20 yaşındaydı, 4 yıl götürüldü. ve şu an 24 yaşında oğlumu istiyorum oğlum gelene kadar buradan ayrılmam HDP’li oğlumu istiyorum oğlumu kandırıp dağa götürdüler.”

Aileler için destek

Milli Yol Partisi Genel Başkanı Remzi Çayır ve beraberindeki heyet, HDP il binası önünde aileleri ziyaret etti.

Heyete çocuklarının dağa nasıl kaçırıldığını anlatan aileler, terör örgütü PKK ve HDP’ye tepkilerini dile getirdi.

Anne ve babalara kahkahalar dağıtan Çayır, Diyarbakırlı annelerin başlattığı eylemin çok anlamlı ve değerli olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu